خانه بانک فکرافزار یافته های علمی ذهن و مغز

هرعقیده ای که در مورد مغزتان دارید (احتمالا) نادرست است


ممکن است شما فکر کنید که با شگردهای مغزتان آشنایی دارید؛ و یا فکر کنید که راست مغز و یا چپ مغز هستید، یا اینکه موسیقی کلاسیک، قدرت استدلال شما را بالا می برد. اما محققان دانشگاه دنور دریافته اند که واقعیت های مطلوب ما در مورد مغز، نادرست است.
این قبیل واقعیت های جایگزین را "افسانه های مغز" (neuromyth) می نامند که عبارتند از فهم نادرست شایع و پابرجا درمورد عملکرد مغز و نقش آن در یادگیری. مثالی از این افسانه های مغز اینکه: شکر، مغز بچه ها را پوک می کند و از فعالیتشان می کاهد. یا اینکه ما تنها از 10 درصد مغز استفاده می کنیم.
افسانه های مغز زمانی رخ می دهد که پژوهش های مغز به صورت نادرست نقل قول می شود و یا به صورت غلط، فهمیده می شود یا اینکه در مورد این یافته ها، اغزاق گویی شده ، تعمیم یافته و ساده می شود. در پرداختن به پیچیدگی های مغز، بروز افسانه های مغز، به سادگی رخ می دهد. این پژوهش نشان داد که افسانه های مغز چقدر میان معلمان و دانش آموخته های علم عصب شناختی (نورو ساینس) متداول است.
پژوهشگران شگفت زده شدند وقتی مشاهده کردند که مطالعه در مورد مغز، اگر این افسانه ها را کم می کند اما باعث زدوده شده آن نمی شود. در واقع افسانه های مغز را به سختی بتوان از ذهن، زدود. مثلا 93درصد مدرسان معتدقدند که افراد بهتر یاد می گیرند وقتی که اطلاعات را بر اساس سبک یادگیری خودشان، دریافت کنند. اینکه یادگیرندگان بصری با تماشا کردن بهتر یاد می گیرند و یادگیرندگان سمعی با شنیدن. اما عصب شناسان هیچگونه شاهد و گواهی که موید این موضوع باشد را پیدا نکردند.
باعث شکفتی اینکه افسانه های مغز به صورت خوشه ای عمل می کنند به این معنی که اعتقاد به یکی تمایل به اعتقاد سایر افسانه ها را نیز بالا می برد.

چگونه روان رنجوری منجر به عمر بیشتر می شود


اضطراب، نگرانی و ترس؛ بنا به تجربه، تمامی این وضعیت های روانی، چیزی نیست که به سلامتی و افزایش طول عمر ختم شود. کسی که دارای این حالات باشد، نمی تواند احساس راحتی کند. همانطور که تحقیقات نشان می دهد، افرادی که شخصیت آنها دارای سطوح بالایی از روان رنجوری باشد سرخورده، غمناک و در بیشتر موارد با رفتار منفی، از سلامتی کمتری برخوردارند. ولی پیش از آنکه شما هم مانند برخی از پژوهشگران نتیجه گیری کنید که روان رنجوری به کاهش طول عمر منجر می شود، ممکن است بخواهید تحقیقات انجام شده تازه ای را که نشان دهنده خلاف این موضوع است را مطالعه کنید. بر اساس این پژوهش تازه منتشر شده توسط پرفسور «کاترینا آر گیل»، استاد اپیدمیولوژی شناختی در دانشگاه ساتهامتون انگستان و استاد روانشناسی دانشگاه اندنبرا در اسکاتلند، روان رنجوری در برخی موارد، به طول عمر بیشتر منجر می شود.

زنان خودجوش، برونگرا و شهودی بهترین گزینه برای رهبری افراد خلاق می باشند


افرد خلاق نیاز به رهبری تحول گرا دارند که به آنها انگیزه داده و باعث بروز ایده های جدید در آنها گردد. پژوهشگران دانشگاه وسا در فنلاند دریافته اند که زنان خودجوش، برونگرا و شهودی بهترین گزینه برای ایفای نقش رهبر تحولگرا می باشند. نگرش متداول این است که کسانی که واقعیت ها را ارزش می نهند و بهترین عملکرد را دارند برای رهبری مناسب ترهستند. اما بر اساس این پژوهش، رهبرانی که بیشترین تاثیر را بر نوآوری سازمان ها دارند، وظیفه گرا نیستند. بر خلاف نگرش سنتی و متداول، افراد خلاق نیاز به رهبری دارند که به آنها آزادی عمل بدهد، دیگران را تشویق به تجربه کند، پیشنهادهای جدید ارائه دهد و اجازه خطا کردن بدهد. رهبری که بتواند خلاقیت را حمایت کند باید جذاب، انگیزه بخش و به شکل مثبتی، چالش برانگیز باشد. رهبران افراد خلاق باید در جستجوی ایده های جدید باشند، اشتباه ها را سرزنش نکنند، و بین عقاید تفاوت قایل نشوند. این پژوهش نشان داد که زنان خودجوش، برونگرا و شهودی، در رهبری تحول گرا، عملکرد بهتری دارند.

چرا تعداد خودشیفته ها زیاد شده است؟


آیا این برخاسته از فرهنگ است؟ یا مربوط به نحوه ترتبیت کودکان است؟ یا اینکه دلیلش این است که فقط ما توجه مان به خودشیفتگی نسبت به گذشته بیشتر شده است؟
ما هر روز با آنها مواجه می شویم. آنها ممکن است کارفرمای ما باشند، یا شریک زندگی ما یا یک همکار. راجع به افرادی حرف می زنم که بیش از حد به خود متمرکز و پر از خود هستند، خودشیفته ها (نارسیست). آیا نارسیسم رو به رشد است؟ در یک مقاله منتشر شده در APS Observer، روانشناسان
W. Keith Campbell و Jean M. Twengeافزایش ظاهری نارسیسیسم و اختلال شخصیت نارسیسمی (NPD) را بررسی می کنند. آنها به فرهنگ، بعنوان بخشی از علت اشاره می کنند. تحقیقات در NPD نشان می دهد که آمریکایی ها در 20 سالگی خود سه برابر احتمال ابتلا به NPD را نسبت به افراد بالای 60 سال دارند. مقایسه افراد سالخورده در طول دهه نیز افزایش قابل ملاحظه ای از خودشیفتگی را نشان می دهد. بعنوان ادله، محققان برخی از تأثیراتی که افزایش خودشیفتگی داشته را بحث کرده اند. جوانان بیشتر به دنبال دستیابی به موفقیت، پول و شهرت شخصی هستند. بیشتر احتمال دارد که آنها جراحی زیبایی داشته باشند، سطح بالاتری از اعتماد به نفس را بروز دهند، و میزان همدردی با دیگران در آنها کمتر است. فرهنگ چگونه می تواند به افزایش خودشیفتگی کمک کند؟ خوب، مطمئنا رسانه ها، با تمرکز بر روی تصویر شخصی، مقصر شناخته می شوند. و افزایش رسانه های اجتماعی نیز ممکن است بخشی از آن باشد. از راه های مختلف، موضوع رسانه های اجتماعی "همه چیز در مورد من است."

رهبران متعهد، مشغول به دست آوردن قلب و ذهن کارکنان در محل کار هستند


مطالعات جدید نشان داده است مردم وقتی که رهبرانشان اخلاق قوی، دیدی روشن و تعهد به سهامدارن را نشان می دهند، شادتر و مولد تر هستند. اهمیت رو به رشد آنچه که به عنوان "رهبری هدفمند" برای محل کار مدرن توصیف شده است، در یک گزارش جدید برای CIPD (موسسه تخصصی توسعه منابع انسانی)، در زیر بیان گردیده است. 

بنا به تحقیق محققان دانشگاه ساسکس و گرینویچ، وقتی که مدیران مدرن رفتارهای هدفمندانه نشان می دهند، احتمال کمتری برای استعفای کارکنان وجود دارد، و اینکه کارکنان خشنودترند، به انجام کارهای اضافی و فوق برنامه مشتاق ترند، مجرییانبهتری بوده و کمتر عیبجویی می کنند.
پروفسور کاترین بیلی در دانشگاه ساسکس گفت: "مطالعه ما نشان می دهد که محل کار مدرن، همانند یک قاعده و وظیفه، مبارزه برای به دست آوردن قلب و ذهن افراد است.

مصرف بیش از حد نوشیدنی های گازدار و احتمال کوچک شدن مغز


مطالعه ای در آوریل 2017 توسط محققان دانشگاه بوستون بر روی 2888 مرد و زن در مورد رابطه نوشیدنی های قنددار مانند سودا و آب میوه با کاهش حافظه و کاهش حجم مغز، به خصوص بخش حافظه و یادگیری مغز، منتشر شد. در یک مطالعه پیگیری، همان محققین دریافتند افرادی که حداقل روزی یک بار نوشیدنی های گازدار مصرف می کنند، سه برابر بیشتر در معرض خطر سکته مغزی و زوال عقل قرار دارند.

خودتان را بشناسید تا دیگران را بفهمید


پژوهشگران دانشکده مغز و علوم شناختی موسسه ماکس پلانک از طریق آموزش هدفمند «مشاهده از منظر دیگران» دریافتند که وقتی مردم در مورد وضعیت ذهنی خودشان به آگاهی درونی بهتری می رسند در مورد وضعیت ذهنی دیگران نیز به فهم بهتری خواهند رسید. زیرا با شناخت بهتر خود راحتتر می توان خود را به جای دیگران گذاشت و از چشم دیگران، وضعیت را مشاهده کرد.
طی یک دوره سه ماه دو گروه 80 و 81 نفری از افراد 20 تا 55 سال از طریق روش های گوناگون مورد آموزش قرار گرفتند تا بتوانند مهارت «مشاهده از منظر دیگران» را در خود ایجاد کنند. این آموزش ها بر مبنای «سیستم خانواده درونی» طراحی شده است. در سیستم خانواده درونی، نفس به عنوان مجموعه ای از زیر شخصیت ها در نظر گرفته می شود که هر شخصیت دارای رفتار، افکار و عواطف خاص خودش است. به شرکت کنندگان آموزش داده شد که چگونه زیرشخصیت های درونی خودشان و همچنین زیر شخصیت های دیگران را تشخیص دهند. آنها کشف کردند که چگونه کشف زیر شخصیت ها مانند شخصیت نگهداری کننده، مدیریت کننده و لذت جوی آنها بر تجارت روزمره شان تاثیر می گذارد.

زندگی در دروغ : برای اینکه دیگران را بهتر فریب بدهیم ، ما خودمان را هم فریب می دهیم


مردم هر روزه خود را به گمراهی می اندازند. مابه خود می گوییم که از دوستانمان باهوشتر و بهتر به نظر می رسیم ، حزب سیاسیمان اشتباهی نمی کند و مشغول تر ازآن هستیم که به همکاری کمک نماییم. در سال 1976در پیایند نتشار کتاب «ژن خودخواهی» نوشته ریچارد داوکینز، روبرت تریویرز داستانی در شرح خودخواهی نوشت:
ماجایگاهی به خودمان می دهیم که دیگران به ما احترام بگذارند و از مزایای اجتماعی آن بهره مند شویم. اکنون پس از چهار دهه، تریویرز و همکارانش اولین سری تحقیقات تایید کننده این نظر را منتشر کردند.
روانشناسان چندین روش برای انکه خود را به حماقت بیافکنیم تشخیص دادند: گردآوری اطلاعات سوگیرانه، استدلال کردن سوگیرانه و تامل در نتیجه بر اساس سوگیری ذهنی و تعصب. کارهای جدید ارائه شده در مجله روانشناسی اقتصادی بر اولین مورد یعنی گردآوری اطلاعات بر اساس سوگیری، تمرکزدارد. روشهایی که ما اطلاعات را جمع آوری می کنیم تایید کننده آن چیزی می باشد که ما به آن اعتقاد داریم و از چیزی هایی که بر اساس اعتقادات ما نمی باشد دوری می کنیم.

خواب مغز را کوچک می‌کند و این برای ما مفید است


اگر شب استراحت نکنید، سیناپس‌ها ممکن است مانند یک پریز که تعداد زیادی وسیله برقی به آن وصل است بسوزند. سیناپس‌ها محل اتصال دو عصب‌اند.

خوابیدن باعث می شود اتصال‌های عصبی مغز تا 20 درصد کوچک شود. این نتیجه پژوهش تازه ای است که تغییرات دقیقی را که در طول خواب در مغز اتفاق میافتد آزمایش کرده است.
برای اثبات این ادعا، پژوهشگران شکل جدیدی از میکروسکوپ الکترون را به کار بردند که تغییرات بسیار کوچک [ریز و جزئی] را در کوچک کردن و انبساط بعدی سیناپسهای میکروسکوپی در سطح نانومتر در مغز موش‌ها تشخیص میدهد. پژوهشگران فهمیدند که چند ساعت خواب، به طور میانگین 18 درصد سایز سیناپسها را کاهش می‌دهد.
یکی از پژوهشگران به نام سرلی میگوید یکی از یافته های جالب این است که هرس کردن [منظور کم شدن سیناپسها است] در حدود 80 درصد سیناپسها رخ داد اما سیناپسهای بزرگتر در امان ماندند. پژوهشگران فکر میکنند سیناپسهای بزرگتر ممکن است با مهمترین و ماندگارترین خاطرات مرتبط باشند؛ احتمالاً اتصالاتی که مغز نمیخواهد آنها را از دست بدهد. سرلی میگوید راه وروشی که مغز تصمیم میگیرد اتصالات سیناپسی هرس شوند هنوز راز دیگری است برای کشف شدن.
پژوهشگر دیگری به نام فاستر میگوید «هرس کردن اتصالات عصبی در شب، بسیار مهم و حیاتی است برای اینکه مقدار بسیار زیادی اطلاعات در طول روز که توسط سیناپسهای موقتی رمزگذاری شده است، مغز را از پا در نیاورد». 

فاستر میگوید میتواند تجارب کار سرلی-تونونی را که از موش‌ها استفاده میکنند دنبال کند تا درباره ارتباطات میان ساعت داخلی بدن، خواب، سیناپسهایی که هرس میشوند و بینظمیهای روانپزشکی پژوهش کند. به نظر میرسد بعضی از ویژگیهای کلیدی این بی‌نظمیها قطعی در مدار عصبی، به هم خوردن خواب و شناخت معیوب و حافظه باشد. کتاب فاستر به نام «معرفی بسیار کوتاه ریتم شبانه روز» در سال 2017 توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد چاپ میشود.
فاستر اضافه میکند تنظیم مجدد سیناپسها ممکن است به‌طور خاص برای انسان از لحاظ تواناییهای شناختی او که با حیوانات مقایسه میشود یک ویژگی اصلی خواب انسان باشد. با وجود این، هرس کردن شاید فقط یکی از تعداد بسیاری از عملکردهای ضروری باشد که در طول سطح خواب جایگزین میشود؛ یک دوره در طول خواب که بدن فایده عدم فعالیت فیزیکی را به دست میآورد تا حدودی از فعالیتهای ضروری را اجرا کند. بنابراین ایده‌ی ارسطو 1 خیلی دور از دسترس نبود.
کریستوفر وانجک، لایو ساینس، 3 فوریه، 2017

خانه بانک فکرافزار یافته های علمی ذهن و مغز